Ekonomi

Bakan Vedat Bilgin, Türkiye’de haftalık çalışma saatlerinde çalıştıklarını söylerken İngiltere’yi örnek gösterdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla dikkat çekici bir mesaj verdi. Haftada 45 saat olan çalışma süresinin kısaltılması gerektiğini belirten Alım, “Çalışma saatlerini yeniden düzenlemek zorundayız” dedi.

“ÇALIŞANLARIN ÜRETTİĞİ HİZMET ÇOK ARTTI”

Bilgin, açıklamasına şöyle devam etti; “Hepimizin bildiği gibi 8 saat talebinin olduğu bu dönem, sanayi çağının başladığı dönemdi. Muhtemelen bu teknolojik değişimle, bu teknolojik devrimle, fabrikada çalışan işçilerin, emekçilerin, emekçilerin ürettiği değer. hizmet sektörü, ürettikleri ürün, ürettikleri hizmet katlanarak arttı.

“İŞ HAYATIMIZI YENİDEN DÜZENLEMEK ZORUNDAYIZ”

Bunun için bugün tartışılması gereken ve bu 1 Mayıs’larda ilk tartışılması gereken şey, çalışma saatlerinin hala sanayi çağının başında talep edilen 8 saat civarında kalması mı? Tabii ki açık olamaz. Bu nedenle biz Türkler çalışma hayatımızı modernize etmek ve çalışma saatlerini daha insancıl kurallar içinde yeniden düzenlemek, emek biriminin üretkenliğindeki artışı dikkate almak zorundayız” dedi.

“İNGİLTERE’DE 5 SAATLİK DENEME YAPILDI”

İngiltere’de 6 saat uygulamasının hayata geçtiğini kaydeden Alım, “5 saatlik bir deneme var. Dünyanın birçok yerinde bu çalışmalar yapılıyor. 1 Mayıs’ta çalışma ilişkilerini görüşmemiz gerekiyor” dedi. söz konusu.

haberhopa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu