Haber

Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu Kuruldu

Erdoğan DEMİR ( EDİRNE IGFA )
Balkan ülkelerindeki şehirlerle iş birliği ve çalışmaların tek elden yürütülmesi amacıyla Edirne Valisi Dr. Yunus Sezer‘nin talimatıyla kurulan Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Edirne Valisi Yunus SezerToplantı öncesi yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: Balkanların başkenti Edirne, köklü tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu müstesna konumunu günümüze kadar hep korumuştur. Edirne sadece Balkan coğrafyasında değil, burada yaşayan hemşehrilerimizin gönlünde de her zaman yerini almıştır. Edirne, Balkan ülkelerindeki birçok şehirle ve çeşitli alanlarda birçok kurum aracılığıyla işbirlikleri yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Bu işbirliklerinin daha aktif, verimli ve tek elden yürütülmesi hedefiyle ‘Balkan Kentleri İşbirliği Platformu’nu kurduk. Şehrimize, bölgemize ve tüm Balkanlara hayırlı olmasını diliyorum.” söz konusu.

Dış Ticaret ve Yatırım, Turizm (Sağlık, İnanç, Kültür, Alışveriş, Gastronomi), Kültür ve Sanat, Tarım, Eğitim, Gençlik ve Spor, Yerel Yönetimler ve STK’lar, Doğal Afet ve Turizm gibi konularda çalışmalar yapacak olan Balkan Şehirleri İşletmeciliği, İnsani yardım. Birlik Platformu, Yürütme Komitesi, Danışma Meclisi, Çalışma Kümeleri ve Sekreterlikten oluşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu