Haber

Filistin Devlet Başkanı Abbas, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’den İsrail’in saldırılarını durdurmasını istedi

Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas, ülkesini ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmede İsrail’den Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmasını istedi.

Filistin Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Abbas, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile işgal altındaki Batı Şeria’daki Ramallah kentindeki Filistin yönetiminin genel merkezinde bir araya geldi.

Resmi Filistin ajansı WAFA’ya göre, Blinken ile yaptığı görüşmede Abbas, Gazze Şeridi’ndeki yıkıcı savaşın derhal sona erdirilmesi ve Filistinlilere tıbbi malzeme, gıda, su, elektrik ve yakıt da dahil olmak üzere insani yardım sağlanmasının hızlandırılması çağrısında bulundu. bölge.

Abbas, “Son derece zor koşullar altında yeniden buluşuyoruz. Gazze’deki Filistin halkımızın, İsrail savaş makinesinin, İsrail’in kurallarını tanımayan elinde maruz kaldığı soykırım ve yıkım savaşını anlatacak kelime yok” dedi. Uluslararası hukuk.” dedi.

Filistin Devlet Başkanı şöyle devam etti:

“4 bini çocuk 10 bin Filistinlinin öldürülmesine, onbinlercesinin yaralanmasına, onbinlerce evin, altyapının, hastanelerin, barınma merkezlerinin ve su depolarının yıkılmasına nasıl sessiz kalabiliriz?”

Abbas, Filistin halkının Gazze’den, Batı Şeria’dan veya Kudüs’ten zorla yerinden edilmesine karşı uyarıda bulunarak “bunu kategorik olarak reddettiklerini” vurguladı.

Blinken’e askeri çözümlerin İsrail’e güvenlik getirmeyeceğini belirten Abbas, “Bu suçları işlemeyi derhal bırakmanızı istiyoruz.” davet yaptı.

Abbas, 1967 sonlarında İsrail’in başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti topraklarını işgalinin sona ermesiyle bölgede güvenlik ve barışın sağlanacağını ifade etti.

habersuhut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu