Haber

Fransa ve Brezilya Dışişleri Bakanları İlişkileri ve Ormansızlaşmaya Karşı Mücadeleyi Tartıştı

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna ile Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira’nın iki ülke arasındaki ilişkiler başta olmak üzere uluslararası dayanışma, küresel sorunlar ve ormansızlaşmaya karşı mücadeleyi ele aldığı bildirildi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Colonna ve Vieira, iki ülke arasındaki ilişkiler, uluslararası dayanışma, küresel sorunlar ve ormansızlaşmaya karşı mücadele gibi konuları ele aldı.

Colonna, Brezilya’nın 2025’te (COP30) düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (UNFCCC) 30. Taraflar Konferansı’na ev sahipliği yapacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İki bakan, 22-23 Haziran tarihlerinde Paris’te yapılacak olan Yeni Küresel Mali Pakt Zirvesi’ni görüştü.

Vieira, Paris’te yapılacak zirveye Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva’nın katılacağını bildirdi.

İkili görüşmede uluslararası hukuka bağlı olduklarını ifade etti.

Colonna, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyan bir barışı yeniden tesis etmek için birlikte çalışmayı vurguladı.

Açıklamada, görüşmede iki dışişleri bakanının bölgesel krizleri ele aldığı ve Venezuela’da diyaloğun desteklenmesi gerektiğini belirttiği belirtildi.

Colonna ve Vieira, Haiti’de artan şiddet olaylarından duydukları endişeyi dile getirdiler ve 17-18 Temmuz tarihlerinde Brüksel’de düzenlenecek Avrupa Birliği ve Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi hakkında görüştüler. .

haber-taskopru.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu