Haber

Futbol Formaları Neden Bu Kadar Pahalıdır? Kulüplerin forma satışından ne kazandığını sizler için araştırdık.

Dünyada her iki saniyede bir futbol formasının satıldığını biliyor muydunuz? Bu rakam sadece Avrupa’nın en büyük 10 kulübünün forma satışlarına yansıdı. Peki satılan bu kadar çok formanın bu kadar pahalı olmasının sebebi ne olabilir?

“Futbol formaları neden bu kadar değerli?” Gelin sorunuzun cevabını birlikte bulmaya çalışalım.

Kaynak: Sportif İlgi

Takımımıza olan bağlılığımızı göstermek ve hatta takımımızı desteklemek için her yıl forma fiyatlarını yakından takip ediyoruz. 2023-2024 döneminde Üç Büyüklerin formaları çoğumuzun gelir seviyesinin çok üzerinde. Peki futbol formaları neden bu kadar değerli?

Futbol formalarının çağdaş tasarım ve teknolojik özelliklerle donatılması, performans odaklı olanları daha değerli kılıyor. Kaliteli kumaşlar, nefes alabilirlik, ter emici özelliği ve dayanıklılığı gibi faktörler fiyatı etkiler.

Ama yine de futbol formalarının maliyetine bakılırsa, üretim maliyeti forma maliyetinin sadece %9,5’i kadardır.

Formanın en büyük maliyet kalemi %44 ile nakliye zinciridir. Üreticiler, öngörülemeyen durumları önlemek için her formayı sigortalıyor. Bir ülkeye girerken vergiler ve navlun masrafları eklenir.

Vergiler formanın toplam maliyetinin %20’sini oluşturur.

Pazarlama harcamaları da ürünün maliyetine %2,9 oranında eklenmektedir. Dağıtım için de %2 maliyet ekliyoruz. Milli formalar için federasyonun payı %6,1’dir. İşte tam da bu saatte kulüplerin kasasına giren lisans bedeli…

Üreticiler formalarını %15 karla satışa sunuyor. Forma fiyatları çoğumuz için çok yüksek olsa da oluşan talep doğal olarak forma fiyatını da etkiliyor.

Aidiyetimizi göstermek ve takımımıza destek olmak için alacağımız formanın maliyetinin bir kısmını da biz oluşturuyoruz.

Maliyetinin sadece %9,5’i kumaşa giderken geri kalanını böylece açıklamış olduk. Bu işlerden kiraladığımız ekipler %5 ile %10 arasında değişen lisans bedeli alabilmektedir.

Her dönem üniforma alabilir misin? Yorumlarda buluşalım!

haber-seyhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu