Haber

Myanmar ordusuna ait uçak Hindistan’da pistten çıktı

Yerel yetkililer, Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Mizoram eyaletindeki havaalanına inen Myanmar ordusuna ait bir uçağın pistten kaydığını bildirdi.

Yetkililer, söz konusu uçağın Hindistan’a kaçan Myanmar askerlerini geri almak için geldiğini belirterek, uçaktaki 14 kişiden 8’inin yaralandığını kaydetti.

Yaralıların hastaneye kaldırıldığı belirtilirken durumlarına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Myanmar askerleri Hindistan’a kaçıyor

Myanmar’da orduya saldırı düzenleyen silahlı grupların ilerleyişi devam ederken, 19 Ocak’ta 276 Myanmar askerinin Hindistan’a sığındığı bildirildi.

Gazetecilere konuşan Hintli yetkili, Mizoram eyaletine gelen askerlerin silahlarıyla birlikte güvenlik güçlerine teslim olduğunu kaydetti.

Açıklamayı yapan yetkili, askerlerin geri gönderilmesi için “gerekli sürecin başlatıldığını ve sürecin 21 Ocak’a kadar tamamlanabileceğini” belirtti.

Myanmar’daki silahlı gruplar orduya saldırı düzenledi

“Üç Kardeşler İttifakı” adı altında bir araya gelen Myanmar Ulusal Demokratik İttifak Ordusu, Budist Arakan Ordusu ve Ta’ang Ulusal Kurtuluş Ordusu’na bağlı silahlı gruplar, kuzeydeki Shan eyaletinden Myanmar ordusuna yakın saldırılar başlattı. 27 Ekim 2023’te Çin sınırına.

İlerlemelerini sürdüren silahlı gruplar, Hindistan sınırında yer alan Chin eyaletinin Rathedaung kasabasında Myanmar ordusuna ait bir polis karakolu ve askeri kampı ele geçirdi.

Eyaletteki Budist Arakan Ordusu’nun saldırılarından kaçan 43 asker Mizoram eyaletine sığındı; Hindistan güvenlik güçleri de Myanmar askerlerini başka bir noktaya taşıyarak ülkelerine teslim ettiklerini açıkladı.

Budist Arakan Ordusu’nun, Hindistan sınırında yer alan Chin eyaletindeki Paletwa kasabasının kontrolünü ele geçirdiği de iddia edildi.

kartal-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu