Haber

Türkiye-Çin ilişkileri masaya yatırıldı

ANKARA (İGFA) –Bağlantı Başkanlığı’ndan aktarılan habere göre, Türkiye-Çin ilişkilerinin tüm yönleriyle ele alındığı toplantıda, iki ülke arasındaki “Hükümetlerarası İşbirliği Komitesi, İstişare Mekanizması” gibi diyalog ve istişare mekanizmalarının daha etkin kullanılması konuları ele alındı. Dışişleri Bakanları Toplantısı, Konsolosluk İstişareleri, Karma Ekonomik Komisyon” konuları görüşüldü.

Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi ile Türkiye’nin Orta Koridor Girişimi’nin uyumlaştırılması çalışmalarına hız vermek istediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu amaçla oluşturulan Üst Düzey Çalışma Grubu’nun ilk toplantısını yapmak istediklerini kaydetti.

Türkiye-Çin ikili ticaretinin daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması ve yatırımların karşılıklı olarak artırılması için neler yapılabileceği konusunun da gündeme getirildiği görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin karşılıklı işbirliği içinde olmalarını diledi. küresel ve bölgesel sorunlarda değerli bir role sahip, daha güçlü işbirliğine sahip olacaktır.

haber-askale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu