Ekonomi

Türkiye-İtalya ticaret hacminde hedef 30 milyar dolar

İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Marrapodi, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ve İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Birliği Başkanı Livio Manzini’nin katıldığı etkinlikte konuşan Giorgio Marrapodi, Türkiye ile İtalya arasındaki ticari ilişkilerin önümüzdeki dönemde de güçlenmeye devam edeceğini belirtti. Önümüzdeki yıllarda ise şöyle konuştu: “2021-2022 yıllarına baktığımızda 20 milyar dolar gibi rekor bir rakama ulaştığımızı ve aynı zamanda Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde değerli bir ortak olduğunu görüyoruz.

Türkiye, AB içinde Almanya’dan sonra ikinci önemli ticaret ortağımızdır. “İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2030 yılına kadar 30 milyar dolara ulaşması hedefleniyor” dedi. İki ülke ekonomisi arasındaki bağlantıların geliştiğini belirten Marrapodi, “Türkiye’deki şirketler İtalya’yı AB pazarına girişte ayrıcalıklı bir kapı olarak görüyor.

“Bu aynı zamanda İtalyan markalarının Türkiye’deki varlığını da güçlendiriyor” dedi. İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Birliği Başkanı Livio Manzini, İtalya’daki özel sektörün ‘know-how’ı ve KOBİ’lerin dinamizmi sayesinde iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin katlanarak arttığını söyledi. arttığını açıkladı.

haberpazar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu