Haber

Van-İran sınırında güvenlik duvarı çalışmaları devam ediyor

Van-İran sınırında örülen güvenlik duvarı için çalışmalar sürüyor

VAN – Türkiye, İran’la olan 560 kilometrelik sınır hattında gelebilecek tehditleri önlemek amacıyla güvenlik duvarı inşası, yeni kuleler ve hendek kazma çalışmalarını sürdürüyor.

İran’la en uzun sınıra sahip olan Van’da güvenlik tedbirlerini en üst seviyede tutan güvenlik güçleri, zırhlı araçlarla gerçekleştirdiği devriye faaliyetleriyle sınır hattını her zaman kontrol altında tutuyor. Gözetleme kuleleri kameralarla donatılırken, hendekle desteklenecek duvar sayesinde her türlü terör, kaçakçılık ve kaçak geçişlerin önüne geçilecek. Aynı zamanda güvenlik duvarı güzergahına paralel inşa edilecek yolda sınır birlikleri, sınırı gözetim altında tutmak için 7 gün 24 saat sınırda devriye gezecek.

Öte yandan Van’ın Başkale ilçesi ile İran arasındaki sınır hattında güvenlik duvarı inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Sınır güvenliği için inşa edilen güvenlik duvarı yaklaşık 3 kilometreye ulaştı. 4 metre yüksekliğindeki duvarlar 3 metre dikenli tellerle kaplanırken bir yandan da hendekler kazılıyor. Yolların ve kulelerin de inşa edildiği sınır hattında çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Başkale Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mustafa Çelik de İran’ın Başkale ucundaki Sultançayır ve Güllük bölgelerinde devam eden sınır duvarı çalışmalarını inceledi. Sınırda alınan tedbirler ve duvar inşaatı hakkında bilgi alan Çelik, şunları söyledi: “Terörle ve düzensiz göçle mücadele başta olmak üzere sınır güvenliğimizin her santimetrekaresinden sorumlu olan kahramanlarımızla gurur duyuyoruz. Mayıs Allah ayağınıza taş değdirmesin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu